Artėja šventės – nereikalingi žaislai gali surasti naujus namus
Kalėdų senelio maišas visuomet būna pilnas žaislų vaikams. Ar žinote, kad dauguma elektrinių ir elektroninių žaislų, kuriuos išmetame, yra dar geros būklės ir gali būti panaudoti dar kartą?
Prieš kelerius metus Ispanijos mokyklose vyko kampanija, kurios tikslas buvo gauti kuo daugiau informacijos apie elektrinių ir elektroninių žaislų atliekų susidarymą bei sudėtį. Kampanijos metu iš viso buvo surinkta daugiau kaip 1 tona įvairių panaudotų žaislų, iš kurių beveik 32 proc. sudarė elektriniai ir elektroniniai žaislai.
Tyrimo rezultatai parodė, kad apie 72 proc. elektrinio ar elektroninio žaislo svorio sudarė plastikas, apie 12 proc. – elektros ir elektronikos komponentai, apie 4,5 proc. – metalai ir apie 11 proc. – kitos medžiagos, kurios galėjo būti perdirbtos.
„Tyrimo duomenimis, net 65 % surinktų žaislų iš tiesų buvo geros būklės ir jais naudotis galėjo kiti vaikai. Pabodę žaislai gali surasti naujus namus ir juos mylinčius vaikus, todėl juos dovanokime arba parduokime. Daugelis elektrinių ar elektroninių žaislų gali būti suremontuoti arba perdirbti. Itin svarbu žaislų atliekomis tinkamai pasirūpinti dar ir dėl to, kad šiuolaikiniuose žaisluose gausu baterijų“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovas Alfredas Skinulis.
Nebeveikianti elektros ar elektronikos žaislų įranga, kaip ir kalėdinės lemputės, girliandos, dažniausiai būna nepavojingos atliekos, tačiau jų, kaip ir kitų atliekų, negalima mesti bet kur. Kai nereikalingi žaislai nepatenka į buitinių atliekų konteinerius, taupomi gamtos ištekliai ir saugoma aplinka.
„Visos elektros ir elektroninių žaislų bei įrangos atliekos yra rūšiuojamos ir perdirbamos. Perdirbimo metu nuo žaislų pirmiausia atskiriamos baterijos ir akumuliatoriai, po to – plastikas, metalas ir kitos medžiagos, kurios kaip antrinė žaliava yra panaudojama naujų gaminių gamybai. Tokiu būdu visuomenė prisideda prie ekologijos“, – sako atliekų surinkimu ir tvarkymu užsiimančios bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ vykdančioji direktorė Kristina Štelmokaitienė.
Gyventojai nebenaudojamą smulkią elektros ir elektroninę įrangą gali priduoti visose didžiausių mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse, taip pat šios įrangos pardavėjų prekybos vietose bei gamintojų ir importuotojų įrengtose atliekų surinkimo vietose ar atliekų tvarkytojams. Savivaldybių įsteigtos atliekų priėmimo aikštelės irgi priima smulkias buitines atliekas iš gyventojų. Daugiau informacijos, kur ir kaip galima priduoti elektronikos ir kitas atliekas, galima rasti www.atliekos.lt.
2016 metais gamintojai ir importuotojai Lietuvos rinkai patiekė daugiau kaip 250 tonų buityje naudojamų elektrinių ir elektroninių žaislų, laisvalaikio ir sporto įrangos, o sutvarkė (perdirbo) 37 tonas.
EGIO organizuoja elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimą ir tvarkymą beveik 1 tūkst. organizacijos narių, kurie finansuoja atliekų surinkimą ir perdirbimą. Daug atliekų surenkama aplinkosauginio projekto „Mes rūšiuojam“ metu. Šis projektas kasmet vykdomas ugdymo ir švietimo įstaigose, įvairiose įmonėse.