title-img

Aplinkos ministerija ragina barus imtis iniciatyvos rinkti nebetinkamas naudoti elektronines cigaretes

Aplinkos ministerija ragina barus imtis iniciatyvos rinkti nebetinkamas naudoti elektronines cigaretes

Rūkančių elektroninės cigaretes Lietuvoje daugėja. Aplinkosaugininkai primena, kad nebetinkamų naudoti vienkartinių ar daugkartinių elektroninių cigarečių jokiu būdu negalima mesti į komunalinių atliekų konteinerius, nes jos teršia aplinką. Šios atliekos turi būti rūšiuojamos kartu su elektros ir elektroninės įrangos atliekomis, rašoma Aplinkos ministerijos tinklapyje.

Šiuo metu nebetinkamas naudoti elektronines cigaretes galima nunešti į jų prekybos vietas – priklausančių UAB „Ecodumas“ sąrašą rasite čia, o „Royal smoke“ – čia. Jas galima palikti prekybos centruose, kai kuriose įstaigose, organizacijose įrengtose elektros ir elektroninės įrangos surinkimo vietose – įrengtos Elektronikos gamintojų ir importuotojų asociacijos yra čia, Elektronikos platintojų asociacijos „EEPA“ – čia. Taip pat jas priima didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės.

Tačiau kol kas šių atliekų surinkimo dėžių nerasime nei viename šalies bare, restorane ar klube. Šios iniciatyvos turėtų imtis elektroninių cigarečių tiekėjai (importuotojai) ar pačios maitinimo įstaigos. Aplinkos ministerija ragina juos pasirūpinti, kad lankytojams nereikėtų sukti galvos, kur dėti nebetinkamas naudoti elektronines cigaretes, prisidėti prie to, kad keliančios pavojų gamtai ir žmogaus sveikatai atliekos būtų tinkamai rūšiuojamos.

Norintiems gauti dėžutes nebetinkamoms naudoti elektroninėms cigaretėms surinkti reikėtų kreiptis į Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizaciją, UAB „Ecodumas“ arba įmonę „Royal smoke“ (UAB „Litrade“). Už tai mokėti nereikia, o prisipildžius dėžėms šias atliekas jas išdavusios įmonės pasiims ir pasirūpins, kad jos būtų saugiai sutvarkytos.Elektronikos gaUž

Elektroninė cigaretė sudaryta iš maitinimo elemento, kaitiklio ir kapsulės, kurioje yra nikotino tirpalas, arba iš baterijos ir kaitiklio kartu su kapsule bei skysčiu. Jos korpusas gaminamas iš plastiko arba aliuminio. Įrenginyje yra iki 80 cheminių medžiagų, įskaitant sunkiuosius metalus, tokius kaip nikelis, alavas ir švinas.

Išmestos kur pakliuvo ar kartu su komunalinėmis atliekomis, jos aplinkai daro didelę žalą. Šiose atliekose esančios ličio jonų baterijos išskiria sunkiuosius metalus, kitas toksines chemines medžiagas, kurios teršia dirvožemį, prasiskverbia į gruntinius vandenis. Plastikinės detalės suyra į mikroplastikus, patenka į vandens telkinius ir ardo jų ekosistemas. Be to, jose aptinkama nikotino likučių, aromatų. Visa tai kelia pavojų gyvajai gamtai ir žmonių sveikatai.

Atkreipiame dėmesį, kad elektroninėse cigaretėse esančio skysčio negalima išpilti į įprastą šiukšliadėžę ar kriauklę. Nebetinkamas naudojimui elektronines cigaretes reikia šalinti smulkiai elektronikai skirtose talpose, kurias galima rasti didesniuose prekybos centruose. Pažymėtina, kad elektroninių naudoti nebetinkamų cigarečių negalima mesti į baterijoms skirtas talpas.

Mūsų šalyje pagal ES ir Lietuvos teisės aktus nuo 2020 m. būtina surinkti ir sutvarkyti ne mažiau kaip 65 proc., jeigu įrengiama pakankamai priėmimo vietų, arba 75 proc. buityje naudojamos elektros ir elektroninės įrangos atliekų, tarp jų ir elektroninių cigarečių. Skaičiuojama nuo praėjusiais metais patiekto vidaus rinkai konkrečios kategorijos kiekio.

Naujausio „Eurobarometro“ tyrimo duomenimis, Lietuvoje elektronines cigaretes bent kartą bandė 16 proc. šalies apklaustųjų (2 proc. daugiau nei Europos Sąjungos (ES) vidurkis). Daugiausia jas rūko 15–24 m. (37 proc.) ir 25–39 m. (36 proc.) asmenys.

Primename, kad nuo liepos 1 d. mūsų šalyje įsigalioja draudimas pardavinėti elektronines cigaretes su skoniais ir kvapais.

Nuotrauka – Pixabay.com.e-cigarette-gadfe92815_1920