title-img

Ar nauji reikalavimai elektronikos gaminiams sumažins atliekų kiekį?

Ar nauji reikalavimai elektronikos gaminiams sumažins atliekų kiekį?

Nuo šių metų kovo mėnesio Europos Sąjungos (ES) šalyse įsigaliojo ekologinio projektavimo taisyklės. Nauji reikalavimai turėtų užtikrinti, kad buityje naudojama elektroninė įranga tarnautų ilgiau. Ar tai leis sumažinti elektronikos atliekų kiekį?

Ekologinio projektavimo taisyklės numato, kad buityje naudojamos elektroninės įrangos gamintojai privalo ne mažiau kaip 7-10 metų tiekti profesionaliems remontininkams atsargines dalis (elektros variklius ir jų šepečius, siurblius, amortizatorius, spyruokles, plovimo būgnus ir kt.) po paskutinės gaminio išleidimo į ES rinką datos.

Gamintojai taip pat privalo pateikti tam tikras atsargines dalis kaip durys, vyriai ar sandarinimo detalės vartotojams, kurie nėra profesionalūs remontininkai, bet mėgsta patys taisyti gaminius. Tokių atsarginių dalių tiekimą bus privaloma užtikrinti irgi kelerius metus po to, kai gaminys buvo pašalintas iš rinkos. Maksimalus visų šių buityje naudojamos elektronikos įrangos atsarginių dalių pristatymo terminas yra 15 darbo dienų po užsakymo.

Reikalavimai apima 31 elektronikos gaminių grupę ir galioja šaldytuvams, šildytuvams, dulkių siurbliams, skalbimo mašinoms, oro kondicionieriams, televizoriams, kompiuteriams, žaislams ir kitai elektronikai.

„Europos Komisija dar pernai pavasarį priėmė Žiedinės ekonomikos veiksmų planą. Juo siekiama užtikrinti, kad tvarūs gaminiai taptų norma ES. Ypatingas dėmesys skiriamas tam, kad Europos rinkai tiekiami gaminiai būtų suprojektuoti taip, kad jie būtų tinkami naudoti ilgiau ir juos būtų lengviau pakartotinai naudoti, pataisyti ir perdirbti, o juos gaminant būtų naudojama kuo daugiau perdirbtų medžiagų, o ne pirminių žaliavų. Visi šie veiksmai leis sutaupyti išteklių, mažinti taršą ir įtaką klimato kaitai“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovė Asta Pakštaitė-Marcinkienė.

Pasak jos, itin svarbu ir tai, kad nauji reikalavimai gamintojams atveria gyventojams daugiau galimybių ir patiems taisyti elektronikos gaminius bei labiau įsitraukti į žiedinę ekonomiką.

Ar elektronikos atliekų bus mažiau?

Pasak EGIO vadovės, išaugęs prieinamumas įsigyti atsarginių detalių buitinei elektroninei įrangai taisyti leis gyventojams ir sutaupyti, nes vietoj naujo gaminio pirkimo jie galės lengviau suremontuoti turimą įrangą. Maža to, tais atvejais, kai įrenginio gedimas yra nesudėtingas, galės patys jį pataisyti namuose su turimais įrankiais. Tokiais atvejais gyventojai išvengtų išlaidų remonto paslaugoms.

„Įvertinus tai, jog atsarginių dalių tiekimas bus garantuotas kelerius metus, pirkėjai neturėtų baimintis pirkti brangesnės elektroninės įrangos. Kadangi įrangos gedimo atveju ją bus lengviau remontuoti, pakeisti seną detalę nauja, žmonėms kils mažiau pagundų pirkti pigius, trumpiau tarnaujančius prietaisus“, – mano A. Pakštaitė-Marcinkienė.

Kita vertus, ilgiau namų ūkiuose užsibūnanti elektroninė įranga gali apsunkinti gamintojų ir importuotojų galimybes įvykdyti jiems numatytas užduotis, nes elektronikos atliekų susidarytų mažiau.

Pagal ES Direktyvą Lietuvoje, kaip ir kitose Bendrijos šalyse, nuo 2020 metų būtina surinkti ir sutvarkyti ne mažiau kaip 65 % visų buityje naudojamų EEĮ atliekų, skaičiuojant nuo tiekimo vidaus rinkai pastarųjų trejų metų vidurkio.

A. Pakštaitė-Marcinkienė primena, kad netinkami naudojimui elektroniniai prietaisai, kaip ir juose įmontuotos baterijos ir akumuliatoriai, turi būti rūšiuojami ir patekti pas atliekų tvarkytojus, jų nevalia kaupti namuose ar šalinti į buitinių atliekų konteinerius.

Gyventojai nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, nešiojamąsias baterijas ir akumuliatorius, gali nemokamai priduoti ja prekiaujančiuose mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse, pardavėjų prekybos vietose, elektronikos gamintojų ir importuotojų įrengtose specialiose šių atliekų surinkimo vietose, savivaldybių didelių gabaritų atliekų aikštelėse arba nuvežti atliekų tvarkytojams. Atliekų tvarkytoją galima išsikviesti ir į namus, už šią paslaugą gyventojams nereikia mokėti. Daugiau informacijos apie atliekų rūšiavimą ir jų pridavimo vietas bei sąlygas galima rasti gyventojams skirtoje internetinėje svetainėje www.atliekos.lt arba www.eei.lt.