title-img

Artėja tarptautinė elektronikos atliekų diena: kodėl svarbu jomis tinkamai atsikratyti?

Artėja tarptautinė elektronikos atliekų diena: kodėl svarbu jomis tinkamai atsikratyti?

Viename Europos namų ūkyje vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau maždaug kas aštuntas iš jų – tiesiog nenaudojamas, dar nedidelė dalis jų – sugedę. Tokius skaičius rodo naujausia elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijas vienijančios tarptautinės asociacijos  „WEEE Forum“ apklausa. Artėjant tarptautinei elektronikos atliekų dienai, kuri yra minima spalio 14 d., specialistai paaiškina, kodėl svarbu atitarnavusius prietaisus perduoti atliekų tvarkytojams ir šią dieną kviečia pasitikti jau ištuštinus namus, sandėliukus, sodybas ir pan.

„Surinkti nebereikalingų ar neveikiančių skalbimo mašinų, viryklių bei kitų elektronikos ir buitinės technikos prietaisų mūsų komanda atvyksta į bet kurią Lietuvos vietą ir tai gyventojams bei įmonėms visiškai nieko nekainuoja. Tad galimybė pasitikti tarptautinę elektronikos atliekų dieną jau be šių atliekų tikrai yra, tereikia kreiptis į „Man rūpi rytojus“ internetu arba telefonu“, – primena projekto „Man rūpi rytojus“ vadovas Vladimir Jankoit.

Pasak Gamintojų ir importuotojų asociacijos bei Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos vadovės Veronikos Masalienės, nebereikalingą elektroniką, buitinę techniką, baterijas ir pan. atliekų tvarkytojams perduoti būtina dėl dviejų svarbiausių priežasčių. Viena susijusi aplinkosauga, kita – su pačių vartotojų saugumu.

„Pagal paskirtį naudojami, nesugadinti, mechaniškai nepažeisti prietaisai yra visiškai saugūs naudoti. Tačiau juos pažeidus gali kilti pavojus. Iš elektronikos prietaisų į aplinką gali pasklisti  žmogui ir gamtai ypač kenksmingų medžiagų: sunkiųjų metalų, plastikų, šiltnamio efektą sukeliančių dujų, nervų sistemą ir smegenis pažeisti galinčių švino ir kadmio. Daugeliui elektronikos prietaisų reikalingos baterijos, o jose yra nikelio, kobalto, ličio, kurie priskiriami prie labai degių medžiagų. Todėl įtrūkusi, sulūžusi ar kitaip mechaniškai pažeista baterija gali užsidegti ir net sprogti“, – teigė V. Masalienė.

Elektronikos atliekose – 69 cheminės periodinės lentelės elementai

V. Masalienė dar sykį pabrėžė, kad tinkamai naudojami ir mechaniškai nepažeisti elektros, elektronikos prietaisai ir buitinė technika pavojaus nekelia, tačiau įspėjo, kad nelaimingų nutikimų visgi pasitaiko.

„Štai Prancūzijos statistika rodo, jog šioje šalyje elektros ir elektronikos atliekos užsidega bent vieną kartą per dieną. Tiesa, skaičiuojama, kad tipiniuose prancūzų namuose vidutiniškai yra apie 100 baterijų, maždaug po bateriją kvadratiniam metrui – elektronikos užsidegimo tikimybė išlieka santykinai maža. Tačiau ji nėra nulinė, tad kam rizikuoti? Nebereikalingus prietaisus ir išeikvotas baterijas saugiausia iškart atiduoti atliekų tvarkytojams, kurie dirba pagal aukščiausius standartus“, – sakė V. Masalienė.

Pas specializuotus atliekų tvarkytojus patekusi elektronika, buitinė technika ir baterijos bei akumuliatoriai ne tik leidžia išvengti nelaimingų atsitikimų, bet ir padeda išsaugoti švarią gamtą.

„Elektronikos atliekose galima surasti 69 cheminės periodinės lentelės elementus, o perdirbant juos atgavę sutaupome gamtos išteklių, mažiau atliekų patenka į sąvartynus ar yra sudeginama – mažiau teršiama gamta. Kuo daugiau atliekų bus perdirbama į naujus gaminius, tuo daugiau gamtos išteklių sutaupysime ir mažinsime taršą“, – kalbėjo V. Masalienė ir priminė, kad perduoti elektronikos atliekas tvarkytojams – labai paprasta.

Nebereikalingus prietaisus pirmiausiai bando sutaisyti

Smulkią elektroniką ir baterijas galima dėti į specialiai tam skirtas talpas, kurias galima rasti daugelyje prekybos centrų bei elektronika, buitine technika, baterijomis prekiaujančių parduotuvių. Tokiomis talpomis, kurios yra suteikiamos ir prižiūrimos nemokamai, apsirūpina ir vis daugiau verslo centrų, įmonių bei įstaigų.

Elektronikos atliekas taip pat galima atvežti į atliekų surinkimo aikšteles arba užsisakyti nemokamą išvežimą iš bet kurios Lietuvos vietos.

Surasti artimiausią nebereikalingos elektronikos, buitinės technikos, baterijų, akumuliatorių priėmimo punktą ar sužinoti, kur kreiptis dėl nemokamo atliekų išvežimo, galima projekto „Man rūpi rytojus“ internetinėje svetainėje www.manrupirytojus.lt.

„Man rūpi rytojus“ komandos iš gyventojų surinkta nebereikalinga buitinė technika ir elektronikos prietaisai pirmiausiai yra testuojami. Tinkamus bandoma prikelti naujam gyvenimui ir padovanoti tiems, kam jų reikia labiausiai. Jeigu senos elektronikos ir technikos suremontuoti nepavyksta, tada įrenginiai perdirbami, kad juose esančias vertingas medžiagas būtų galima panaudoti dar kartą.