title-img

Balėnų bendruomenė per mėnesį surinko 2,6 tonas buitinės elektronikos atliekų

Balėnų bendruomenė per mėnesį surinko 2,6 tonas buitinės elektronikos atliekų

Gegužės viduryje startavusio aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ pirmojo etapo nugalėtoja tapo Mažeikių rajono Balėnų kaimo bendruomenė, surinkusi beveik 2,6 tonas elektros ir elektroninės įrangos, buitinės technikos bei nešiojamų baterijų atliekų.

Pirmojo etapo nugalėtoja paaiškėjo projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ organizatoriams apibendrinus rezultatus. Šios Mažeikių rajono bendruomenės nariai aplenkė antrąją vietą užėmusią Kretingos rajono Vydmantų kaimo bendruomenės centrą, per mėnesį surinkusį 2,2 tonas buitinės elektronikos atliekų.

Aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ pirmasis etapas vyko iki birželio vidurio, o atliekos buvo renkamos Klaipėdos, Telšių, Šiaulių ir Tauragės apskrityse.

„Mes rūšiuojam. Vasara“ dar tik įsibėgėja ir antrasis projekto etapas persikelia į Kauno, Marijampolės ir Alytaus apskritis. Tikime, kad bendruomenės ir įvairios organizacijos skatins gyventojus rūšiuoti elektros ir elektroninės įrangos, buitinės technikos bei nešiojamų baterijų atliekas ne tik šio projekto metu, bet ir visus metus“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovas Alfredas Skinulis.

Projektą „Mes rūšiuojam. Vasara“ organizuoja EGIO bei Gamintojų ir importuotojų asociacija (GIA), projekto partneriai – bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“, „EMP Recycling“, „Ogmina“ ir „Senoji kibininė“.  Projekto organizatoriai siekia užtikrinti, kad atliekas žmonės galėtų priduoti kiek įmanoma patogiau, arčiau namų ir taip plėsti šių atliekų surinkimo tinklą.

„Mes rūšiuojam. Vasara“ projekto metu su bendruomene sutartu laiku ir sutartoje vietoje renkamos elektronikos, baterijų ir akumuliatorių atliekos, o kiekvieno etapo pabaigoje skaičiuojami rezultatai. Už surinktas atliekas visoms bendruomenėms skiriami taškai, kuriuos jos galės iškeisti į įvairių partnerių prekes ar paslaugas. Daugiausiai atliekų etape surinkusiai bendruomenei bus organizuojama aplinkosaugos šventė su edukacinėmis pamokėlėmis, žaliavų ekspozicija, vaišėmis ir kt.

Projektas vyksta trimis etapais. Pirmame etape atliekos buvo surenkamos Klaipėdos, Telšių, Šiaulių ir Tauragės apskrityse. Antrame etape jos bus renkamos Kauno, Marijampolės ir Alytaus apskrityse, o trečiame etape – Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskrityse.

Nuo projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ pradžios iki šių metų gegužės buvo surinktos ir perdirbtos 142 tonos elektronikos ir baterijų atliekų. Pernai prie šio projekto prisijungė ir visoje Lietuvoje aktyviai dalyvavo 732 bendruomenės.

Elektros ir elektroninės įrangos bei baterijos atliekų negalima šalinti į buitinėms atliekoms skirtus konteinerius. Patekusios į aplinką (vandenį, gruntą, atmosferą), atliekos gali užteršti ją pavojingomis toksiškomis medžiagomis (gyvsidabriu, švinu, kadmiu, chromu) ir pridaryti daug žalos gamtai, pakenkti žmonių sveikatai. Iš perdirbtų atliekų gaunamos antrinės žaliavos, kurios ne tik neteršia aplinkos ir nekenkia žmonių sveikatai, bet ir leidžia sumažinti įvairių naujų gaminių savikainą.