title-img

Ką gyventojai daro su sena smulkia elektronika?

Ką gyventojai daro su sena smulkia elektronika?

Kasmet gamintojai patiekia vartotojams vis daugiau naujų gaminių, todėl senesni prietaisai dažniau keičiami į modernesnius. Dėl to nebenaudojama elektros ir elektroninė įranga tampa sparčiai didėjančiu atliekų šaltiniu. Kol kas Lietuvoje tinkamai perdirbama mažiau nei pusė visų šių susidariusių atliekų.

Gamintojai ir importuotojai kasmet Lietuvoje parduoda mažiausiai 30 tūkst. tonų elektros ir elektroninės įrangos. Vien įvairios smulkios elektroninės įrangos (virdulių, lygintuvų, grąžtų, pjūklų, žaislų, laisvalaikio ar sporto įrangos ir pan.) nuperkama virš 6,5 tūkst. tonų per metus, skaičiuoja Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija (EGIO).

Kiekvienais metais susidaro panašus kiekis ir elektronikos atliekų, tačiau vis dar yra dažni atvejai, kai gyventojai seną įrangą, ypač smulkius elektroninius prietaisus, išmeta į komunalinių atliekų konteinerius.

„Vartotojams keičiant seną įrangą į naują, nebenaudojami prietaisai tampa sparčiai didėjančiu atliekų šaltiniu. Esame sukūrę infrastruktūrą atliekoms surinkti, šviečiame visuomenę, kaip rūšiuoti atliekas ir kur jas galima priduoti, todėl situacija iš tiesų gerėja“, – sako EGIO bei Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) vadovas Alfredas Skinulis.

Pasak jo, vien EGIO elektronikos atliekų surinkimą organizuoja daugiau kaip 4 tūkst. vietų visoje Lietuvoje ir tokių vietų skaičius nuolat didėja. Gyventojai nebenaudojamą smulkią elektros ir elektroninę įrangą gali priduoti visose didžiausių mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse, pardavėjų prekybos vietose, gamintojų ir importuotojų įrengtose atliekų surinkimo vietose, taip pat savivaldybių įsteigtose didelių gabaritų atliekų aikštelėse.

Siekiant gerinti smulkios elektros ir elektroninės įrangos surinkimą, EGIO kartu su partneriais nuo gegužės vidurio vykdo aplinkosauginį projektą „Mes rūšiuojam įrankius“.

„Vienas iš šio projekto tikslų – plėsti elektrinių įrankių surinkimo tinklą Lietuvoje ir užtikrinti šių atliekų perdirbimą. Tikimės, kad prie šio projekto prisijungs kuo daugiau Lietuvos įmonių, ypač dirbančių elektrinių įrankių prekybos, nuomos ir remonto bei statybų srityse. Tokiu būdu gyventojai galės patogiau ir arčiau namų palikti senus, nebenaudojamus elektrinius įrankius jų pardavimo, nuomos ir remonto vietose“, – sako A. Skinulis.

„Mes rūšiuojam“ projektas vyksta jau šešerius metus, tačiau atskiro projekto metu elektriniai įrankiai, statybų, remonto, sodo ir daržo technika renkami pirmą kartą. Projekto organizatoriai numato šį projektą tęsti ir vėliau, o daugiau informacijos apie jį galima rasti www.mesrusiuojam.lt.

„Kol kas Lietuvoje tinkamai perdirbama mažiau nei pusė visų susidariusių atliekų. Kuo visuomenė aktyviau rūšiuos atliekas, tuo daugiau jų bus panaudojama perdirbimui. Perdirbant atliekas gaunamos antrinės žaliavos, kurios ne tik neužteršia aplinkos, bet ir leidžia sumažinti įvairių naujų gaminių savikainą“, – sako vienos iš projekto partnerių – bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ direktoriaus pavaduotojas Audrius Puškorius.

Panaudotos elektronikos gaminių negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius, nes į sąvartynus patekusios atliekos dėl jose esančių pavojingų medžiagų gali pridaryti žalos gamtai, pakenkti žmonių sveikatai. Ar tinkamai atliekos yra sutvarkomos, prižiūri Aplinkos ministerijai pavaldžios įstaigos.