title-img

Kaip efektyviai susitvarkyti sandėliuką ir kokia klaida daroma dažniausiai

Kaip efektyviai susitvarkyti sandėliuką ir kokia klaida daroma dažniausiai

Vasara – ne tik atostogų, bet ir remonto, savo aplinkos puoselėjimo ir tvarkymo metas. Aplinkos apsaugos institutas dalijasi patarimais, kaip efektyviai susitvarkyti sandėliukus, garažus, rūsius ir ką daryti su po remonto likusiais nebereikalingais daiktais.

Aplinkos apsaugos instituto tvarumo ekspertė Viktorija Račkauskaitė teigia, kad tvariai siekiantys gyventi žmonės pirmiausiai stengiasi turimus daiktus naudoti kuo ilgiau, o nereikalingus – atidžiai įvertina ir tinkamai su jais atsisveikina.

„Natūralu, kad žmonės nori atsinaujinti savo gyvenamą ar darbo erdvę, o vasara tam – puikus metas. Dažnas atranda turintis seniai pamirštų, nebenaudojamų, o kartais ir niekad nenaudotų daiktų. Siūlyčiau juos suskirstyti į keturias kategorijas: nebetinkami naudoti, tinkami atiduoti, reikalingi ir naudojami, reikalingi, bet retai naudojami“, – sako V. Račkauskaitė.

Viena didžiausių tvarkymosi klaidų ji įvardija nebereikalingų, niekad nenaudojamų, sugedusių daiktų ar įrenginių perkėlimą toliau nuo akių, pavyzdžiui, į sandėliuką. Pasak V. Račkauskaitės, tai tik atitolina laiką, kada su nereikalingu daiktu teks galutinai atsisveikinti ir be reikalo užima vietą.

Kuo dažniau naudojamas daiktas – tuo arčiau akių

Reikalingus ir naudojamus daiktus V. Račkauskaitė pataria laikyti patogiai ir lengvai pasiekiamose vietose. Reikalingų, bet retai naudojamų, sezoninių daiktų vieta – aukštai esančios lentynos, sandėliukas, rūsys ar garažas. Tvarką tokiose patalpose padeda palaikyti atviros lentynos, permatomos dėžės – taip daiktai bus lengviau matomi, juos bus lengviau surasti, pasiimti ir padėti atgal.

Dar tinkamus naudoti daiktus ar įrenginius patartina atiduoti ar padovanoti ir taip pratęsti jų gyvenimą. Tai galima padaryti dalijimosi daiktais stotelėse „DĖK‘ui“. Čia gyventojai gali nemokamai palikti nebereikalingus, bet tvarkingus, geros būklės, naudojimui tinkamus baldus, indus, veikiančius buitinės technikos ar elektronikos prietaisus, knygas, kitus buityje naudojamus daiktus. Norintiems patikusius daiktus pasiimti tereikia atvykti į šias stoteles. Stotelių adresus rasti ir patikusius daiktus rezervuoti galima tinklapyje https://www.stoteledekui.lt/.

Naudoti nebetinkamus daiktus reikėtų perduoti atliekų tvarkytojams. Labai dažni atvejai, kai prie buitinių atliekų konteinerių paliekamos ar į juos vis dar išmetamos didelių gabaritų atliekos. Šios atliekos turėtų būti nuvežtos į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles.

„Kuopiant namus ar sodybas dažnai pasitaiko ir nebereikalingos buitinės technikos, kurią patiems išvežti, išnešti iš namų gali būti sudėtinga. Norisi priminti gyventojams, kad jau yra galimybė užsisakyti nemokamą senų šaldytuvų, skalbimo mašinų ir pan. išvežimą iš bet kurios Lietuvos vietos. Tuo pasirūpins „Man rūpi rytojus“ komanda“, – primena  Gamintojų ir importuotojų asociacijos bei Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos atstovė Vitalija Sičiūnienė.

Senos buitinės technikos, elektros ir elektronikos prietaisų ar baterijų, akumuliatorių jokiu būdu negalima išmesti į buitinių atliekų konteinerį ar bet kur palikti, nes netinkamai ardomos ir irdamos tokios atliekos į aplinką išskiria žmogui ir gamtai ypač kenksmingų medžiagų.

Suremontuotą buitinę techniką dovanos

Iš gyventojų surinktą nebereikalingą buitinę techniką ir elektronikos prietaisus „Man rūpi rytojus“ komanda pirmiausiai testuoja. Tinkamus įrenginius bandoma prikelti naujam gyvenimui ir siekiama padovanoti tiems, kam jų reikia labiausiai.

Jeigu senos elektronikos ir technikos suremontuoti nepavyks, tada įrenginiai bus perdirbami, kad vertingas medžiagas būtų galima panaudoti dar kartą. Elektronikos prietaisams pagaminti reikia daug įvairių žaliavų: metalų, plastmasės, gumos, stiklo, puslaidininkių, tepalų, dujų, taip pat aukštos vertės medžiagų – aukso, sidabro, vario ar platinos, o beveik visas šias medžiagas galima panaudoti pakartotinai.

Per daugelį metų Lietuvoje išvystyta sistema yra pritaikyta ir patogi – mūsų šalyje yra tūkstančiai vietų, kur galima priduoti senus elektronikos gaminius, o už teigiamą rinkos vertę turinčias atliekas žmogui dar ir yra sumokama.

Surasti artimiausią nebereikalingos elektronikos, buitinės technikos, baterijų, akumuliatorių priėmimo punktą ar kreiptis dėl nemokamo atliekų išvežimo, galima projekto „Man rūpi rytojus“ internetinėje svetainėje www.manrupirytojus.lt. Nemokamą buitinės technikos išvežimą visoje Lietuvoje galima registruoti ir telefonu 8 600 900 30.

Nuotrauka – Pixabay.com