„Mes rūšiuojam“ surinko 1,3 tūkst. tonų elektronikos ir baterijų
Aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam“ dalyviai surinko beveik 1, 3 tūkst. tonų elektronikos ir baterijų atliekų. Toks kiekis surinktas per tris projekto gyvavimo sezonus.
Nuo praėjusio rudens mokyklose, ugdymo ir mokslo įstaigose per projektą „Mes rūšiuojam“ buvo surinkta beveik 260 tonų elektronikos ir buitinės technikos atliekų. Dar 10 tonų svėrė surinktos senos baterijos, kurios kelia ypač didelį pavojų gamtai.
Projekto metu surinktas atliekas vežančios bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ direktoriaus pavaduotojas Audrius Puškorius sako, jog surenkamų atliekų kiekis kiekvienais metais išlieka labai panašus.
„Manau, kad padedami aktyvių mokyklų bendruomenių pamažu pratiname prie atsakingo gyvenimo būdo, kai žmonės rūpinasi savo aplinka, kartu taupo gamtos išteklius ir lėšas, nes užterštų teritorijų valymas kainuoja didelius pinigus, o sparčiai augančių sąvartynų priežiūros ir įrengimo kaštai gula ant gyventojų pečių“, – sako A.Puškorius.
Trečiąjį projekto „Mes rūšiuojam“ sezoną organizavo Gamintojų ir Importuotojų Asociacija (GIA) kartu su partneriais VŠĮ „Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija“ bei bendrove „Atliekų tvarkymo centras“. Projektas skirtas tam, kad kiekvienas gyventojas patogiai kuo arčiau namų galėtų priduoti atliekas, surinktos atliekos neužterštų aplinkos, o būtų perdirbtos ir panaudotos dar kartą.
Projektas „Mes rūšiuojam“ per keletą gyvavimo metų smarkiai išsiplėtė. Prasidėjęs švietimo, mokslo įstaigose, vėliau persikėlė į įmones ir organizacijas, taip pat automobilių servisus, kuriuose susidaro nemažai pavojingų ir kitokių atliekų. Projekto organizatoriai kartu su Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacija (ENTPTA) rūpinasi tinkamu senų automobilių išardymu ir atliekų sutvarkymu, tam organizuojamas „Mes rūšiuojam. Daugiau erdvės kiemuose“. Šiemet prie kitų prisijungė ir projektas „Mes rūšiuojam SKM“ – tai Sostinės krepšinio mokyklos ir projekto „Mes rūšiuojam“ organizatorių inicijuotas projektas, kurio metu Sostinės krepšinio mokyklos komandos renka elektros ir elektroninės įrangos, nešiojamųjų baterijų bei akumuliatorių atliekas ir jas pristato įmonei „Atliekų tvarkymo centras“. Tam, kad būtų skatinamas bendruomeniškumo jausmas bei atsakingumas, šiemet pirmą kartą rengiamas projektas „Mes rūšiuojam. Vasara“, kurio metu ieškoma aktyvių ir energingų bendruomenių atstovų, tapsiančių projekto ambasadoriais ir kartu su savo bendruomenėmis rinksiančių elektronikos bei baterijų atliekas, taip uždirbsiančių prizų. Visi projektai vykdomi laikantis teisės aktų, kurių įgyvendinimą prižiūri Aplinkos ministerija ir jai pavaldžios įstaigos. Daugiau informacijos galima rasti http://www.mesrusiuojam.lt/.
GIA vadovas Alfredas Skinulis džiaugiasi, kad kiekvienais metais „Mes rūšiuojam“ dalyvių sąrašas ilgėja, o kuriamas atliekų surinkimo tinklas plečiasi.
„Iš patirties galime pasakyti, kad bendruomenės paprastai turi aktyvių žmonių, kuriuos šią vasarą kviečiame tapti mūsų projekto ambasadoriais. Tikimės, kad projekto ambasadų žemėlapis išraizgys visą Lietuvą“, -sako A.Skinulis.
Kaip žinoma, elektronikos atliekos negali patekti į bendrus buitinių atliekų sąvartynus, todėl jų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius. Elektronikos atliekų taip pat negalima ardyti patiems ar leisti tai daryti neturintiems specialių leidimų, nes atliekose gali būti pavojingų medžiagų, kurios gali padaryti žalą žmogaus sveikatai ir aplinkai. Panaudotos baterijos kartu su buities atliekomis patekusios į sąvartynus daro dvigubą žalą gamtai: gruntas užteršiamas pavojingomis atliekomis, o baterijose esančios medžiagos nepanaudojamos kaip antrinės žaliavos. Transporto priemonėse taip pat yra nemažai pavojingų medžiagų – kuro likučių, panaudotos alyvos, todėl labai svarbu tinkamai sutvarkyti senų automobilių atliekas, kad šios nepatektų į aplinką. Nevertingos automobilių atliekos neretai patenka į pamiškes, iš kur jas renkant mokesčiai už tvarkymą ir utilizavimą užkraunami visiems gyventojams.