eei.lt

Molėtų rajono Arnionių bendruomenė – aktyviausia „Mes rūšiuojam. Vasara“ dalyvė

Molėtų rajono Arnionių bendruomenė tapo aktyviausia aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ dalyve, per trečiąjį projekto etapą surinkusi daugiausiai buitinės elektros ir elektroninės įrangos bei nešiojamų baterijų atliekų. Trečiasis projekto etapas vyko Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskrityse.

Arnionių bendruomenės nariai per mėnesį surinko 2,3 tonas elektronikos atliekų. Tarp aktyviausių trečiojo projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ etapo dalyvių taip pat buvo Germaniškio bendruomenė iš Biržų rajono ir Laumėnų kaimo bendruomenė iš Ukmergės rajono.

„Mūsų bendruomenė šiame projekte dalyvauja jau trečią kartą, t. y., nuo pat šio projekto pradžios. Pernai taip pat buvome tarp daugiausiai atliekų surinkusių bendruomenių. Bendruomenės nariai, jų pažįstami ir draugai rinko nenaudojamus televizorius, kompiuterius, šaldytuvus ir smulkią buitinę elektroninę įrangą ne tik iš namų – kai kurie atliekų atvežė iš Vilniaus ir kitų mažesnių miestelių. Nemažai buitinės elektronikos atliekų surinkome miškuose, maždaug 10 kilometrų spinduliu nuo Arnionių jokių atliekų nerastumėte“, – sako Arnionių bendruomenės pirmininkas Tadeušas Vimuntis.

Jis džiaugiasi, kad Arnionių bendruomenės nariams (jų yra beveik 100) rūpi švari miestelio aplinka, o tokia akcija kaip „Mes rūšiuojam. Vasara“ skatina gyventojus gyventi švariau ir tvarkingiau. „Mūsų bendruomenėje net ir maži, ir dideli vaikai nemeta atliekų bet kur. Ši iniciatyva ypač nudžiugino tuos gyventojus, kurie namuose turėjo elektronikos atliekų ir nežinojo, kur jas vežti“, – tikina T. Vimuntis.

Pasak projektą organizuojančių Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) bei Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) vadovo Alfredo Skinulio, aplinkosauginis projektas „Mes rūšiuojam. Vasara“ apima visą Lietuvą ir turi aktyvių ambasadorių kiekvienoje savivaldybėje.

„Bendruomenės mus jau pažįsta ir noriai dalyvauja renkant atliekas. Projekto organizatoriams ir partneriams belieka pasirūpinti, kad gyventojai galėtų priduoti atliekas kiek įmanoma arčiau namų“, – sako A. Skinulis.

„Mes rūšiuojam. Vasara“ projekto metu su bendruomene sutartu laiku ir sutartoje vietoje buvo renkamos elektronikos, baterijų ir akumuliatorių atliekos, o kiekvieno etapo pabaigoje skaičiuojami rezultatai. Už surinktas atliekas visoms bendruomenėms buvo skiriami taškai, kuriuos jos galėjo iškeisti į įvairių partnerių prekes ar paslaugas. Daugiausiai atliekų etape surinkusiai bendruomenei organizuojama aplinkosaugos šventė su edukacinėmis pamokėlėmis, žaliavų ekspozicija, vaišėmis ir panašiai.

Gegužės viduryje startavęs aplinkosaugos projektas „Mes rūšiuojam. Vasara“ vyko trimis etapais. Pirmajame etape atliekos buvo renkamos Klaipėdos, Telšių, Šiaulių ir Tauragės apskrityse, antrajame – Kauno, Marijampolės ir Alytaus apskrityse, o trečiajame – Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskrityse.

Projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ partnerėmis tapo bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“, „EMP Recycling“, „Ogmina“ ir „Senoji kibininė“. Daugiau informacijos apie projektą: www.mesrusiuojam.lt arba Facebook paskyroje MesRūšiuojam.

Elektros ir elektroninės įrangos bei baterijos atliekų negalima šalinti į buitinėms atliekoms skirtus konteinerius. Patekusios į aplinką (vandenį, gruntą, atmosferą), atliekos gali užteršti ją pavojingomis toksiškomis medžiagomis (gyvsidabriu, švinu, kadmiu, chromu) ir pridaryti daug žalos gamtai, pakenkti žmonių sveikatai. Iš perdirbtų atliekų gaunamos antrinės žaliavos, kurios ne tik neteršia aplinkos ir nekenkia žmonių sveikatai, bet ir leidžia sumažinti įvairių naujų gaminių savikainą.