title-img

Nauda gamtai – civilizuotai sutvarkytos elektronikos atliekos

Nauda gamtai – civilizuotai sutvarkytos elektronikos atliekos

Sodininkai ir daržininkai pavasarį iš sandėliukų traukia įvairiausius darbus palengvinančius elektrinius įrankius. Po trumpos inventorizacijos paaiškėja, kurie jų – vis dar tinkami, o kuriuos metas keisti naujais, efektyvesniais ir modernesniais. Specialistai pabrėžia – nebetinkamiems naudoti sodo įrankiams – ne vieta buitinių atliekų konteineriuose. Antra vertus, prireikus naujo įrankio neverta išsyk skubėti į prekybos centrą, jį galima išsinuomoti.

Sandėliukai – ne vieta

Elektriniai sodo ir daržo įrankiai, tokie kaip aeratoriai, vejapjovės, gyvatvorių žirklės, krūmapjovės – priskiriami elektronikos atliekoms, kurias privalu perdirbti. Nors tokie įrankiai nelaikomi pavojingomis atliekomis, tačiau jų, kaip ir elektrinės barzdaskutės ar plaukų feno bei kitų smulkių ir stambių elektronikos atliekų, nevalia mesti bet kur.

Jei elektronikos atliekos netinkamos pakartotiniam naudojimui, jos perdirbamos – tokiu būdu taupomi gamtos bei gamybos ištekliai. Šių atliekų sudėtyje yra juodųjų ir spalvotųjų metalų, plastiko ir kitų medžiagų, kurios perdirbus panaudojamos kitiems gaminiams, įskaitant naujų sodo ir daržo įrankių gamybą.

„Daug metų naudoti elektriniai sodo, daržo įrankiai genda ir tampa netinkami naudojimui, arba žmonės linkę šią įrangą pakeisti į modernesnę. Naujesni įrankių modeliai efektyvesni ir mažiau kenksmingi aplinkai už daugelį senesnių elektrinių prietaisų. Visgi nebūtina visų įrankių pirkti, nes galima pasinaudoti įrankių nuomos paslaugomis. Jei vis tik senos elektronikos įrangos negalima suremontuoti ir dar kartą panaudoti, tuomet jai ne vieta garažuose ar sandėliukuose – ji turi patekti pas atliekų tvarkytojus“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovė Veronika Masalienė.

Specialistė įspėja – elektros ir elektroninės įrangos atliekų negalima mesti į komunalinių atliekų konteinerius, mat jose apstu pavojingų toksiškų medžiagų: gyvsidabrio, švino, kadmio, chromo, nikelio ir pan. Daugiausia pavojingų medžiagų – baterijose. Patekusios į aplinką (vandenį, gruntą ar atmosferą) atliekos gali užteršti ją ir sukelti žalą gamtai bei žmonėms.

<….>

Pavojingas ir nepavojingas atliekas surenkančios bendrovės vykdomoji direktorė Kristina Štelmokaitienė pastebi – daugiausia senų sodo, daržo ir remonto elektrinių įrankių, ypač žoliapjovių, pas atliekų tvarkytoją patenka būtent pavasarį, kai išvalomos patalpos ir pasirengiama naujam sezonui. Daug netinkamų naudojimui sodo ir daržo įrankių surenkama ir aplinkosaugos „Mes rūšiuojam“ mokyklose, įmonėse ar bendruomenėse metu. Gyventojai senus elektronikos įrankius atveža ir tiesiai į aikšteles.

www.lrytas.lt