title-img

Paskelbta daugiausiai elektroninės įrangos atliekų Lietuvoje surinkusi bendruomenė

Paskelbta daugiausiai elektroninės įrangos atliekų Lietuvoje surinkusi bendruomenė

Mažeikių rajono savivaldybės Tirkšlių seniūnijos bendruomenė tapo aktyviausia aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ dalyvė. Bendruomenės nariai per mėnesį surinko 6 tonas buitinės elektros ir elektroninės įrangos, nešiojamų akumuliatorių ir baterijų atliekų. Per tris mėnesius projekte dalyvavusios bendruomenės iš visos Lietuvos surinko net 60,6 tonas atliekų.

Antroje vietoje pagal surinktų atliekų kiekį (4 tonas) buvo Raseinių rajono visuomeninė organizacija Pašešuvio kaimo bendruomenė, o trečioje vietoje – Joniškio rajono Mindaugių kaimo bendruomenė, surinkusi 3,1 tonos buitinės elektros ir elektroninės įrangos, nešiojamų akumuliatorių ir baterijų atliekų.

„Mūsų  bendruomenė „Mes rūšiuojam. Vasara“ projekte dalyvavo pirmąkart, o renkant elektros bei elektroninės įrangos atliekas itin aktyvus buvo ir jaunimas. Siekiant paskleisti žinią apie renkamas atliekas, skambinome gyventojams ir po darbų važiavome pas juos į namus paimti atliekų. Kai kurie gyventojai atveždavo atliekų net į mano namus. Rezultatais esame labai patenkinti, nes Tirkšlių miestelio ir aplinkinių kaimelių gyventojai apsivalė nuo atliekų“, – sako Tirkšlių seniūnijos bendruomenės pirmininkė Inga Šušinskienė.

I. Šušinskienės teigimu, prie šio projekto prisijungė ir žemaičių moto klubas „Samogitian MC“, suteikęs patalpas renkamoms atliekoms. Daugiausia buvo surinkta senų televizorių, skalbimo mašinų, šaldytuvų ir viryklių.

Tirkšlių seniūnijos bendruomenė vienija beveik 100 narių, o vien Tirkšlių miestelyje gyvena apie 2 tūkst. gyventojų.

Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO), Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) vadovė Veronika Masalienė sako, kad šiemet per tris mėnesius projekte dalyvavusios bendruomenės iš visos Lietuvos surinko 60,6 tonas atliekų. „Džiugina tai, kad šio projekto metu surenkamų elektros ir elektroninės įrangos, nešiojamųjų akumuliatorių ir baterijų atliekų kiekis kiekvienais metais didėja. Tai reiškia, kad Lietuvos gyventojų sąmoningumas auga ir jie nemeta atliekų bet kur“, – teigia V. Masalienė.

Gegužės viduryje startavusio ir iki rugpjūčio vidurio vykusio kasmetinio aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ aktyviojo etapo dalyviai už surinktą nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, senus nešiojamuosius akumuliatorius ir baterijas gavo taškus, kuriuos galėjo iškeisti į projekto partnerių prekes ar paslaugas. Daugiausiai atliekų kiekviename etape surinkusiai bendruomenei papildomai atiteko 200 eurų vertės kuponas bendrovės „Ogmina“ prekėms įsigyti.

Projektas vyko trimis etapais. Pirmame etape atliekos buvo renkamos Klaipėdos, Telšių, Šiaulių ir Tauragės apskrityse, antrame etape – Kauno, Marijampolės ir Alytaus apskrityse, o trečiame etape – Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskrityse.

Pirmame etape, kaip ir viso projekto metu, daugiausiai atliekų surinko Mažeikių rajono savivaldybės Tirkšlių seniūnijos bendruomenė (6 tonos), taip pat Joniškio rajono Mindaugių kaimo bendruomenė (3,1 tona) ir Kretingos rajono Vydmantų kaimo bendruomenės centras „Vydmantai“ (2,5 tonos). Antrame etape, vykusiame Kauno, Marijampolės ir Alytaus apskrityse, pasižymėjo Raseinių rajono visuomeninė organizacija Pašešuvio kaimo bendruomenė (4 tonos atliekų), Kauno rajono Čekiškės seniūnija (2,7 tonos) ir Kalvarijos savivaldybės Tarprubežių bendruomenės centras (2 tonos). Trečioje etapo daugiausiai atliekų (2,7 tonos) surinkusia bendruomene tapo Molėtų rajono Arnionių bendruomenė, ši bendruomenė buvo lyderė ir praėjusiame „Mes rūšiuojam. Vasara“ aktyviajame etape. Taip pat aktyvumu išsiskyrė Švenčionių rajono Strūnaičio seniūnija (1,7 tonos) ir Ukmergės rajono Užugirio kaimo bendruomenė (1,6 tonos).

Projektą „Mes rūšiuojam. Vasara“ organizuoja EGIO ir GIA. Projekto partneriais šiais metais buvo bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“, „Ogmina“ (www.ogmina.lt), „Forum Cinemas“ (www.forumcinemas.lt), „Skorpiono takas“ (www.skorpionas.lt), „Strategija“ (www.gocrazy.lt), „Darbštuolė“ (www.darbstuole.eu), „O‘pen Lietuva“ (www.biuroreikmenys.lt) ir Šiaulių televizija. Daugiau informacijos apie „Mes rūšiuojam. Vasara“ projektą: www.mesrusiuojam.lt arba Facebook paskyroje MesRūšiuojam.

Šiame projekte visoje Lietuvoje aktyviai dalyvauja arti 800 bendruomenių. Šį projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ sezoną (nuo 2017 metų rugsėjo iki 2018-ųjų rugsėjo) buvo surinkta iš viso 75,5 tonos elektros ir elektroninės įrangos bei baterijų atliekų, kurios keliauja perdirbimui.

Elektros ir elektroninės įrangos bei baterijų atliekų negalima šalinti į buitinėms atliekoms skirtus konteinerius. Patekusios į aplinką (vandenį, gruntą, atmosferą), atliekos gali užteršti ją pavojingomis toksiškomis medžiagomis (gyvsidabriu, švinu, kadmiu, chromu) ir pridaryti daug žalos gamtai, pakenkti žmonių sveikatai. Perdirbant atliekas gaunamos antrinės žaliavos, kurios ne tik neteršia aplinkos ir nekenkia žmonių sveikatai, bet ir leidžia sumažinti įvairių naujų gaminių savikainą.