Po švenčių tinkamai pasirūpinti būtina ne tik Kalėdų eglėmis, bet ir elektronikos atliekomis
Kalėdų eglutės po švenčių keliauja į specialias, joms skirtas surinkimo vietas arba yra sutvarkomos kitais aplinkai draugiškais būdais. Panašios taisyklės galioja ir senai buitinei technikai bei elektronikai, kuri liko namie po to, kai švenčių proga nusprendėte atsinaujinti arba prietaisų gavote dovanų.
Pasak aplinkosaugos specialistės, nauja elektronika ir buitinė technika yra viena populiariausių kalėdinių dovanų, tačiau derėtų nepamiršti ir tinkamai atsisveikinti su senais prietaisais, kuriuos ji pakeitė.
„Lietuvoje per dieną vien atitarnavusių televizorių susidaro apie 550 vnt., šaldytuvų – apie 450 vnt., o smulkios elektronikos, pavyzdžiui, ausinių, telefonų, plaukų džiovintuvų ir pan. skaičiai dar didesni – apie 110 tūkst. vienetų nebereikalingų prietaisų kasdien.
Nauji tokie daiktai dažnai tampa kalėdine dovana artimiesiems ar sau. Šventėms pasibaigus kviečiu prisiminti, kad sena elektronika ir buitinė technika, išmesta bet kur, gali užteršti aplinką, o patekusi pas atliekų tvarkytojus, tampa žaliavų rinkiniu – ją perdirbus galima susigrąžinti naudingų medžiagų, kurias galima panaudoti naujiems gaminiams ir taip prisidėti prie išteklių taupymo ir taršos mažinimo“, – kalba Gamintojų ir importuotojų asociacijos bei Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos vadovė Veronika Masalienė.
Išvežimas iš namų nieko nekainuoja
Elektronikos atliekose galima surasti 69 cheminės periodinės lentelės elementus, tarp kurių ir taurieji metalai – auksas, sidabras, paladis. Atliekų tvarkytojai gali perdirbti ir visas kitas buitinės technikos bei elektronikos dalis – plastikus, gumą, stiklus, o tai, ko perdirbti negalima, gali būti panaudota energijai gauti.
Senus lygintuvus, virdulius, elektrinius dantų šepetėlius ir kitus smulkius elektronikos prietaisus bei baterijas V. Masalienė ragina nunešti į specialias talpas, esančias prie prekybos centrų įėjimų bei biuruose. Jeigu namie po švenčių stovi nebereikalinga skalbimo mašina, orkaitė ar kitoks stambus buitinės technikos, elektronikos prietaisas, galima užsisakyti nemokamą jo išvežimą. Paimti atitarnavusią stambią buitinę techniką iš bet kurios Lietuvos vietos gali „Man rūpi rytojus“ komanda.
„Gyventojai gali būti ramūs – už nebereikalingų stambių prietaisų išvežimą iš namų jiems mokėti nereikės, nes visa tai finansuoti yra įpareigoti gamintojai ir importuotojai. Taip yra todėl, kad ne vietoje išmestos elektronikos, buitinės technikos ir baterijų atliekos gali būti pažeistos ir iš jų į aplinką gali pasklisti pavojingos medžiagos, todėl atsakingos institucijos daro viską, kad užtikrintų tinkamą tokių atliekų tvarkymą ir sukurtų gyventojams patogią sistemą, kaip šiomis atliekomis atsikratyti“, – teigia V. Masalienė.
Visi adresai – vienoje vietoje
Surasti artimiausią nebereikalingos elektronikos, buitinės technikos, baterijų, akumuliatorių priėmimo punktą ar sužinoti, kur kreiptis dėl nemokamo atliekų išvežimo, galima projekto „Man rūpi rytojus“ internetinėje svetainėje www.manrupirytojus.lt.
Iš gyventojų surinktą nebereikalingą buitinę techniką ir elektroniką „Man rūpi rytojus“ komanda pirmiausia testuoja. Jeigu įmanoma, prietaisai yra sutaisomi ir prikeliami naujam gyvenimui – atiduodami tiems, kam jų reikia labiausiai. Jei to padaryti nepavyksta, atitarnavusi buitinė technika ir elektronika yra perdirbama, kad būtų atgauta kuo daugiau vertingų medžiagų, taupomi ištekliai ir mažinama tarša.
Elektronikos, baterijų ir akumuliatorių atliekos taip pat renkamos kasmet visoje Lietuvoje, įvairiose šalies ugdymo ir švietimo įstaigose, bendruomenėse ir įmonėse vykdomo aplinkosauginio projekto „Mes rūšiuojam“ metu.
Nuotrauka – Canva.com.