Pradeda veikti „Mes rūšiuojam“ Akademija
Ketvirtą sezoną gyvuojančio projekto „Mes rūšiuojam“ organizatoriai šiemet įkūrė „Mes rūšiuojam“ Akademiją, kuri padės gyventojams sužinoti, kur ir kokias atliekas galima priduoti, taip pat ugdys gerus rūšiavimo įpročius.
Nuolat aplinkai ir sveikai gyvensenai daug dėmesio skyrę projekto „Mes rūšiuojam“ organizatoriai Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija (EGIO) bei Gamintojų ir Importuotojų Asociacija (GIA) šį sezoną ir toliau skatina rūšiavimą mokyklose, darželiuose ir universitetuose, todėl Akademijos dėstytojai pirmiausia lankys švietimo ir mokslo įstaigas. Darželinukams, moksleiviams ir studentams bus pristatomos aplinkos apsaugos idėjos, pateikiami paprasti ir aiškūs rūšiavimo pavyzdžiai, jaunimas bus supažindinamas su atliekų neigiamu poveikiu aplinkai. Akademijos dėstytojai ne tik pateiks aktualią informaciją, bet ir rodys vaizdo medžiagą, kurioje pristatomi svarbiausi aplinkos tausojimo akcentai. Akademijoje taip pat pristatomi perdirbtų atliekų pavyzdžiai – jie padeda geriau suprasti, į ką pavirsta senas televizorius, šaldytuvas ar automobilio durelės.
„Mes rūšiuojam“ Akademija lankysis ne tik švietimo įstaigose – aktyvios bendruomenės taip pat turi galimybę pasikviesti akademijos lektorius. Pirmosios paskaitos vyks vasario mėnesį sostinės mokyklose. Tolesnis Akademijos paskaitų grafikas bus derinamas su norinčiais daugiau sužinoti apie elektronikos, buitinės technikos bei automobilių atliekų tvarkymą.
Bendradarbiaudamos su visomis Lietuvos savivaldybėmis, GIA bei EGIO didina buityje susidarančių elektronikos, buitinės technikos, baterijų bei kitų atliekų surinkimą. Jau dabar prie „Mes rūšiuojam“ yra prisijungę beveik 800 įvairių įmonių ir organizacijų, taip pat apie 530 automobilių servisų, daugiau kaip 1500 švietimo ir mokslo įstaigų. Gyventojų patogumui specialios „Mes rūšiuojam“ elektronikos ir baterijų surinkimo talpos statomos įvairiuose prekybos centruose ir kitose viešose vietose. Prekybininkai ar bendruomenės, kuriems trūksta rūšiavimo vietų, gali kreiptis į GIA ir EGIO dėl rūšiavimo talpų – jos bus atvežtos, pastatytos, o susikaupę atliekos bus išvežamos nemokamai.
Plečiant tinklą, taip pat numatoma gyventojus mokyti tinkamai naudotis tinklo galimybėmis. Ir toliau savo veiklą vykdo daugiau kaip 700 „Mes rūšiuojam“ ambasadorių, kurie savo bendruomenes skatina atsikratyti pasenusia buitine technika ir elektronika ir už tai gauti prizų. Siekiama, kad šį sezoną ambasadorių ir atliekas rūšiuojančių bendruomenių skaičius pasiektų 1000.
„Lietuvai kasmet keliami vis didesni reikalavimai atliekų tvarkymui, todėl turime pasitempti – į savo tinklą įtraukti kuo daugiau iniciatyvių, energingų žmonių, o taip pat visuomenei pateikti kuo daugiau informacijos apie rūšiavimo naudą,“ – sako GIA vadovas Alfredas Skinulis.
Projektas „Mes rūšiuojam“ kasmet suskirstomas į dvi atskiras akcijas – viena jų prasideda rugsėjį ir tęsiasi iki sausio, kita prasideda kovą ir baigiasi vasarą. Akcijų metu vaikai ir suaugę sutartu laiku į sutartas vietas atgabena seną, nenaudojamą elektroniką, senas baterijas. Tose vietose atliekos yra sveriamos ir surašomos. Gali būti pristatoma tiek smulkios atliekos (pvz., plaukų džiovintuvas, mikrobangų krosnelė, virtuvės kombainas ar pan.), tiek stambios atliekos – televizoriai, kompiuteriai, šaldytuvai ir t.t. Tokia pat sistema veikia ir projektas įmonėse, įstaigose, organizacijose. „Mes rūšiuojam“ ambasadoriai, pradėję veiklą šią vasarą, atliekų surinkimą ir išvežimą turi galimybę organizuoti visus metus.
Elektronikos atliekų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius, nes patekę į sąvartynus tos atliekos dėl jose esančių pavojingų medžiagų gali pridaryti žalos gamtai. Panaudotos baterijos kartu su buities atliekomis patekusios į sąvartynus daro dvigubą žalą gamtai: gruntas užteršiamas pavojingomis atliekomis, o baterijose esančios medžiagos nepanaudojamos kaip antrinės žaliavos. Daugiau informacijos galima rasti www.mesrusiuojam.lt arba socialiniame tinkle Facebook profilyje „Mes rūšiuojam“.