eei.lt

Projekto „Išmanioji klasė 2016“ prizai – geriausiai rūšiuojančiai Lietuvos mokyklai

Nuo sausio prasideda naujas „Mes rūšiuojam“ projektas, kurio metu daugiausiai naudotų mobiliųjų telefonų bei planšetinių kompiuterių surinkusiai mokyklai bus įrengta išmanioji klasė.

Konkurse gali dalyvauti tiek iki šiol projekte „Mes rūšiuojam“ užsiregistravusios mokyklos, tiek nauji dalyviai (su projekto organizatoriais dėl dalyvavimo galima susisiekti el. paštu info@mesrusiuojam.lt). Konkurse dalyvauja visos mokyklos, kurios atskirai nuo kitos senos elektronikos ar buitinės technikos renka mobiliuosius telefonus ir planšetinius kompiuterius. Tiems, kurie iki birželio mėnesio surinks daugiausiai minėtų atliekų, mokykloje bus įrengta išmanioji klasė, kurioje bus 20 vnt. „Huawei“ planšetinių kompiuterių.

„Išmaniosios technologijos sparčiai skverbiasi į visas gyvenimo sritis, tad džiaugiamės, kad mūsų projektus papildo dar vienas, kuris leis vieną mokyklą aprūpinti šiuolaikinėmis technologijomis. Tikiuosi, kad išmanioji klasė mokykloje sukurs kitokio mokymosi atmosferą ir parodys vaikams, kad rūšiavimas yra labai naudingas įprotis“, – sako „Mes rūšiuojam“ organizuojančių Gamintojų ir Importuotojų Asociacijos (GIA) ir Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovas Alfredas Skinulis.

Puikus prizas laukia ir tos mokyklos, kuri surinks daugiausia mobiliųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių atliekų skaičiuojant vienam mokiniui. Toks skatinimas taikomas todėl, kad skirtingo dydžio mokyklose labai skirtingos rūšiavimo sąlygos. Tai mokyklai, kurioje vienam moksleiviui teks daugiausia atliekų, bus įrengta kiek mažesnė Išmanioji klasė – 10 vnt. „Huawei“ planšetinių kompiuterių.
Projekto partneris interneto parduotuvė emobilus.lt, žada laimėjusioms mokykloms skirti moderniausius planšetinių kompiuterių modelius, kurie sutieks galimybę išmaniąsias technologijas pritaikyti ne tik pramogaujant, bet ir siekiant žinių.

„Jaunimas visuomet trokšta naujovių, todėl norime juos paskatinti. Tegul jie siekia būti pirmi ne tik pagal įsigytą telefono modelį, bet ir pagal įgytų žinių kiekį ir gamtos tausojimą“, – vieningai pasisako visai neseniai mokyklos suolą į verslą iškeitusi ambicinga emobilus.lt komanda.

Projektas „Mes rūšiuojam“ Lietuvoje vyksta jau ketvirtus metus, jame dalyvauja apie 1500 Lietuvos švietimo įstaigų, kurios suvienijo jėgas rūšiuojant elektros ir elektroninės įrangos, buitinės technikos bei nešiojamų baterijų ir akumuliatorių atliekas. Atliekų surinkimas ir perdirbimas vyksta pagal Aplinkos ministerijos nustatytas tvarkas bei aprobuotus teisės aktus. Per projekto gyvavimo laiką surinkta beveik 260 tonų elektronikos ir buitinės technikos atliekų. Dar 11 tonų svėrė surinktos senos baterijos, kurios kelia ypač didelį pavojų gamtai. Į projektą aktyviai įsijungė ir automobilių servisai bei įvairios įmonės. Daugiau informacijos galima rasti http://www.mesrusiuojam.lt/
Kiekvienas projekto „Mes rūšiuojam“ sezonas kasmet suskirstomas į dvi atskiras akcijas – viena jų prasideda rugsėjį ir tęsiasi iki sausio, kita prasideda kovą ir baigiasi vasarą. Akcijų metu nustatytu laiku į sutartas vietas prie mokyklų, įmonių atgabenama sena, nenaudojama elektronika, senos baterijos. Tose vietose atliekos yra sveriamos ir surašomos. Gali būti pristatoma tiek smulkios atliekos (pvz., plaukų džiovintuvas, mikrobangų krosnelė, virtuvės kombainas ar pan.), tiek stambios atliekos – televizoriai, kompiuteriai, šaldytuvai ir t.t. Įvairios susidarančios atliekos surenkamos ir iš automobilių servisų, fiksuojant atliekų rūšis ir kiekius. Pagal rezultatus projekto dalyviai yra skatinami įvairiais prizais.

Kaip žinoma, elektronikos atliekos negali patekti į bendrus buitinių atliekų sąvartynus, todėl jų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius. Elektronikos atliekų taip pat negalima ardyti patiems ar leisti tai daryti neturintiems specialių leidimų, nes atliekose gali būti pavojingų medžiagų, kurios gali padaryti žalą žmogaus sveikatai ir aplinkai. Panaudotos baterijos kartu su buities atliekomis patekusios į sąvartynus daro dvigubą žalą gamtai: gruntas užteršiamas pavojingomis atliekomis, o baterijose esančios medžiagos nepanaudojamos kaip antrinės žaliavos.