eei.lt

Tarptautinė elektronikos atliekų diena: ekspertai ragina nustoti mesti elektronikos prietaisus į buitinių atliekų konteinerį

Kiekvienais metais 14 milijonų tonų elektronikos atliekų išmetama kartu su buitinėmis atliekomis tiek, kiek sveria apytiksliai 24 000 sunkiausių pasaulio keleivinių lėktuvų – tiek, kad sudarytų eilę nuo Londono iki Helsinkio, Niujorko iki Majamio, Kairo iki Tripolio, Bankoko iki Kalkutos.

Spalio 14 d. pasaulis mini tarptautinę elektronikos atliekų dieną. Šią dieną elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijas vienijanti tarptautinė asociacija „WEEE forum“ ragina vartotojus visame pasaulyje rinkti neveikiančius ar nenaudojamus elektronikos prietaisus, suteikti jiems antrą gyvenimą pakartotinai naudojant ar taisant, arba atiduodant juos perdirbti.

„Laikyti nebereikalingus elektronikos prietaisus yra nenaudinga. Jie užima vietą jūsų namuose, tačiau tuo pat metu galėtų būti prikelti naujam gyvenimui ar perdirbti. Tai stabdo žiedinės ekonomikos ratą“, – atskleidžia Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos vadovė Veronika Masalienė.

„Surinkti nebereikalingų ar neveikiančių skalbimo mašinų, šaldytuvų bei kitų elektronikos ir buitinės technikos prietaisų mūsų komanda atvyksta į bet kurią Lietuvos vietą ir tai gyventojams bei įmonėms visiškai nieko nekainuoja. Tad galimybė pasitikti tarptautinę elektronikos atliekų dieną jau be šių atliekų tikrai yra, tereikia kreiptis į „Man rūpi rytojus“ internetu arba telefonu“, – primena „Man rūpi rytojus“ vadovas Vladimir Jankoit.

Elektronikos atliekose gausu vertingų metalų

UNITAR ir ITU ataskaitoje teigiama, kad beveik ketvirtadalis elektronikos atliekų patenka į buitinių atliekų konteinerius, iššvaistant milijardus dolerių vertės vario, aukso ir kitų brangiųjų metalų, medžiagų, būtinų tokių produktų gamybai. Vien 2022 m. buvo išmesta 844 milijonai elektroninių cigarečių, kurios turėjo pakankamai ličio, kad galėtų įkrauti 15 000 elektrinių automobilių.

„Norint atgauti vertingas medžiagas iš elektronikos atliekų būtina nebereikalingą buitinę techniką, ir kitus elektronikos prietaisus tinkamai rūšiuoti ir  perduoti atliekų tvarkytojams. Kuo daugiau atliekų bus perdirbama į naujus gaminius, tuo daugiau gamtos išteklių sutaupysime ir mažinsime taršą“,- teigė V. Masalienė.

Elektronikos prietaisuose apstu ne tik vertingų, tačiau ir kenksmingų medžiagų. „Pagal paskirtį naudojami, nesugadinti, mechaniškai nepažeisti prietaisai yra visiškai saugūs naudoti. Tačiau juos pažeidus gali kilti pavojus. Iš elektronikos prietaisų į aplinką gali pasklisti  žmogui ir gamtai ypač kenksmingų medžiagų: sunkiųjų metalų, plastikų, šiltnamio efektą sukeliančių dujų, nervų sistemą ir smegenis pažeisti galinčių švino ir kadmio. Daugeliui elektronikos prietaisų reikalingos baterijos, o jose yra nikelio, kobalto, ličio, kurie priskiriami prie labai degių medžiagų. Todėl įtrūkusi, sulūžusi ar kitaip mechaniškai pažeista baterija gali užsidegti ir net sprogti“, – teigė V. Masalienė.

Tad kaip teisingai elgtis su elektronikos atliekomis?

V. Masalienė priminė, ką daryti su nebereikalingais elektronikos prietaisais, baterijomis, akumuliatoriais ar buitine technika, jeigu norime prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo, išteklių taupymo ir klimato kaitos problemų sprendimo.

Smulkius nebereikalingus elektronikos prietaisus, pavyzdžiui, ausines, kompiuterių peles, plaukų džiovintuvus, telefonus ir pan., galima atnešti į didesnį prekybos centrą – čia rasite specialiai šiai elektronikos kategorijai skirtas talpas. Senoms baterijoms skirtas dėžutes galima rasti net ir mažiausiose parduotuvėse.

Tie, kurie turi atitarnavusį šaldytuvą, skalbimo mašiną ar kitokios stambios buitinės technikos ir elektronikos, gali užsisakyti nemokamą jos išvežimą. Ši nemokama paslauga teikiama visoje Lietuvoje, o registruoti išvežimą galima internetu „Man rūpi rytojus“ svetainėje www.manrupirytojus.lt. Beje, jeigu užsisakysite, pavyzdžiui, orkaitės išgabenimą, kartu su ja galėsite atiduoti ir visus nebereikalingus smulkius elektronikos prietaisus ir baterijas.

Visų rūšių elektronikos ir baterijų atliekas bet kuriuo paros metu galima atvežti į „Man rūpi rytojus“ namelius, įrengtus miestelių centruose ir prie didžiųjų prekybos centrų didžiuosiuose miestuose.

Visą informaciją vienoje vietoje apie tai, kur ir kaip priduoti nebereikalingas baterijas, akumuliatorius, kitą seną elektros ir elektronikos įrangą ar buitinę techniką, arba užsiregistruoti, kad ji būtų nemokamai išvežta, galima „Man rūpi rytojus“ svetainėje www.manrupirytojus.lt.

 

Nuotrauka – canva.com.