TV3: gyventojai nerimauja dėl papildomų elektronikos tvarumo reikalavimų
Europos Komisija užsimojo mažinti elektronikos taršą. Ruošiasi reikalauti, kad buities aparatai negestų per metus ar dar greičiau, o jei sugestų, būtų lengvai pataisomi. Vartotojai nerimauja, kad tvaresni produktai kainuos brangiau ir jų nesugebės įpirkti. Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius naująjį tvarių produktų planą gina ir viliasi, kad dėl konkurencijos gamintojai nedrįs labai išbranginti buitinės technikos produktų.
Meistro Almyro rankose – senas garso stiprintuvas. Tokį, sako vyras, verta remontuoti, pakeitus porą detalių jis toliau ilgai tarnaus. Tačiau meistras sako sulaukiantis ir daugybės prašymų pataisyti pigius pastaraisiais metais nupirktus aparatus, kurių taisyti tiesiog neapsimoka – remontas kainuoja panašiai kaip naujas daiktas arba jam tiesiog nėra detalių.
„Darbinis laikas padarytas gana tiksliai taupant medžiagas“, – sako meistras Almyras.
Štai ir skalbykles remontuojantis Aleksandras antrina, kad dabar pirkėjams gamintojai bruka pigių, tačiau nepatvarių aparatų.
„Pastatėme, pajungėme, kitą savaitę nepasileidžia, nėra šviesos. Galvojome, į kasetę neįkišo. Bet nieko, reikėjo keisti mašiną“, – pasakoja meistras Aleksandras.
Daugumai lietuvių neišgalint įpirkti brangių kokybiškų aparatų, šalis tampa vis didesniu elektros ir elektronikos prietaisų sąvartynu. Aplinkos ministerija piktinasi, kad perdirbti grįžta tik 40 proc. prietaisų, visi kiti nukeliauja į mišrius sąvartynus arba iš viso nežinia kur.
„Pati susidūriau su atveju, kai gaminys, atitarnavęs garantinį laikotarpį, keičiamas nauju, sukonstruotas, kad po 2 metų tampa atlieka“, – teigia aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė.
Susirūpinusi dėl kalnų išmetamų ir vėl perkamų elektronikos atliekų, Europos Komisija užsimojo direktyvomis europiečius, o kartu ir lietuvius atpratinti nuo pigių trumpalaikių aparatų. Komisija siekia po metų įvesti naują remonto teisę. Gamintojai turės užtikrinti aparatų garantinį nemokamą remontą, galbūt net iki 10 metų, tiekti remonto instrukcijas ir detales ir gaminti taip, kad aparatai būtų lengvai remontuojami, o dalys pakeičiamos.
Žmonės jau nerimauja, kad įvedus papildomų ilgaamžiškumo reikalavimų, prekės dar labiau pabrangs, o pigių dėl naujų reikalavimų rinkoje tiesiog nebeliks:
„Jei turėtum daug pinigų, pirktume brangesnį daiktą, bet kai neturi, perki pagal galimybes. Truputį blogai, ne visi įpirks.“
„Kelis kartus nusipirkau nebrangiai, bet nusivyliau labai.“
„Ne visiems prieinamos kainos didelės, kartais mokame tiesiog už firmos pavadinimą.“
Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius naująjį tvarių produktų planą gina ir viliasi, kad dėl konkurencijos gamintojai nedrįs labai išbranginti produktų.
„Kaina bus svarbus veiksnys, bet jei jūsų prietaisas F kategorijoje jums tarnaus pusmetį ir neturėsite galimybės jo pataisyti, kaina bus nežymiai mažesnė, nei gaminio, kuris gali tarnauti kelerius metus, labai panašiai kaip su Eko dizaino direktyva, žmonės rinkosi daiktus, kurie tarnavo ilgiau, taupė elektrą, tikimės efekto, kad žmonės rinksis gaminius, kurie padeda sutaupyti“, – kalba eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.
Meistrai perspėja, kad gerų pigių daiktų šiais laikais nebūna ir nebus. O jei garantinis laikotarpis ilgės, galimo remonto išlaidos bus įtrauktos ir didins gaminio kainą.
„Gali technika brangti arba tada reikia galvoti, kokius padaryti aptarnavimus“, – sako meistras Aleksandras.
„Brangesnis visada laikys geriau, pigesnis – prasčiau“, – tikina meistras Almyras.
Verslo atstovai taip pat neatmeta, kad už tvarias naujoves teks papildomai susimokėti. Tačiau vartotojų gynėjai neatmeta, kad iš to bus naudos.
„Reikia būti pasiruošus, rinkoje šiandien viskas neišvengiamai brangsta. Prekės ir paslaugos. Jei einame prie tvaresnių, patvaresnių, ilgiau tarnaujančių prietaisų, reikia būti pasiruošus mokėti daugiau, bet ir tikėtis kokybės ilgesnės“, – teigia gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovė Asta Pakštaitė-Marcinkienė.
„Yra patarlė – godus moka 2 kartus. Taip ir mes kai perkam daiktą ir žinome, kad jis po pusmečio, metų – dvejų gali sulūžti, esam pasiruošę išmesti ir galvojame tokį patį dar vieną įsigyti, pigų, bet neilgai tarnaujantį, švaistome savo pinigus“, – teigia vartotojų aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys.
O štai žaliųjų atstovai siūlo mokesčių lengvatas remonto darbams, kad jie neužgultų vartotojų pečių.
„Valstybė turi remti per PVM, pelno mokesčio lengvata remti tuos, kurie užsiima remontu“, – siūlo Žaliųjų partijos atstovė Ieva Budraitė.
Beje, kokybės, ilgaamžiškumo ir tvarumo Europos Komisija ketina reikalauti artimiausiais metais ne tik elektros, bet ir daugumai kitų gaminių, išskyrus maistą.
Šaltinis: https://bit.ly/3uKcwbp