title-img

Vienkartines elektronines cigaretes į šiukšliadėžę mesti negalima

Vienkartines elektronines cigaretes į šiukšliadėžę mesti negalima

Lietuvos statistikoje elektroninės cigaretės su kapsulėmis ir vienkartinės elektroninės cigaretės žymimos vienu kodu, todėl išskirti, kiek į šalį importuojama vienkartinių elektroninių cigarečių, sudėtinga. Kitų šalių statistika rodo, kad šių įrenginių pardavimai auga itin sparčiai. Pavyzdžiui, JAV nuo 2020 m. vasario iki 2021 m. kovo mėn. elektroninių cigarečių pardavimai augo beveik 50 proc., o vienkartinių elektroninių cigarečių pardavimai tuo pačiu laikotarpiu — beveik 200 proc. Net 90 proc. elektroninių cigarečių pasaulyje pagaminama Kinijoje.

Augant pardavimams, didėja ir šių įrenginių surinkimo ir tvarkymo problema. Specialistai įspėja, kad sparčiai populiarėjančios vienkartinės elektroninės cigaretės didina ir taip didelį neperdirbamų elektronikos atliekų srautą bei itin teršia aplinką. Įrenginyje yra iki 80 cheminių medžiagų, įskaitant sunkiuosius metalus, tokius kaip nikelis, alavas ir švinas.

Bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ vykdomoji direktorė Kristina Štelmokaitienė sako, kad, Jungtinių Tautų duomenimis, šiuo metu pasaulyje perdirbama mažiau nei penktadalis visų elektronikos atliekų, o likusios atsiduria sąvartynuose arba sudeginamos. Didele dalimi tai lemia nežinojimas, kaip elgtis su pavojingomis elektros ir elektroninės įrangos atliekomis, bei nenoras vargintis.

Tvarkymas reglamentuojamas, bet gyventojai eina lengviausiu keliu 

Pasak K. Štelmokaitienės, vienkartinių elektroninių cigarečių tvarkymas yra reglamentuotas, o vietų, kur galima atiduoti panaudotas vienkartines elektroninės cigaretes, yra tūkstančiai. Visos šios atliekos, kaip ir kiti naudojimui netinkami elektronikos įrenginiai, iš gyventojų priimamos nemokamai. Specialias mūsų talpas smulkiai elektronikai rinkti nemokamai gali užsisakyti bet kuri mokslo įstaiga, organizacija ar savivaldybės įmonė.

„Vienkartinių elektroninių cigarečių, kaip ir kitų elektronikos atliekų, tvarkymą Lietuvoje reglamentuoja ES Direktyva ir Atliekų tvarkymo įstatymas, numatantys šių atliekų sutvarkymo užduotis. Pagal teisės aktus Lietuvoje 2021 metais būtina surinkti ir sutvarkyti ne mažiau kaip 65 proc. visų buityje naudojamų elektros ir elektroninės įrangos atliekų, skaičiuojant nuo tiekimo vidaus rinkai pastarųjų trejų metų vidurkio“, — sako K. Štelmokaitienė.

Tačiau nemažai gyventojų turimų smulkių elektroninių prietaisų nerūšiuoja ir atsikrato lengviausiu keliu — išmesdami į šiukšliadėžes ir komunalinių atliekų konteinerius. Iki įvedant užstato sistemą panašiai buvo elgiamasi ir su vienkartinių gėrimų pakuotėmis.

Viltis deda į jaunąją kartą

Svarstant, kaip spręsti šią problemą, „Atliekų tvarkymo centro“ vadovė viltis deda į švietimą ir jaunąją kartą, kuri yra neabejinga didėjančiai aplinkos taršai.

„Mūsų bendrovė kartu su Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija bei Gamintojų ir importuotojų asociacija šviečia ir informuoja visuomenę, kaip tinkamai rūšiuoti elektronikos atliekas, tam pasitelkdama visus medijos kanalus, socialinius tinklus ar tiesioginę komunikaciją su vartotojais. Švietimas taip pat vykdomas aplinkosaugos projektų ir įvairių akcijų švietimo bei ugdymo įstaigose, bendruomenėse ir įmonėse metu. Turime puikių pavyzdžių, kaip moksleiviai ar kaimo bendruomenė visus metus aktyviai įsitraukia į elektronikos atliekų rinkimą“, — kalba K. Štelmokaitienė.

Šalinti į smulkiai elektronikai skirtas talpas

Netinkamos naudojimui elektroninės cigaretės priskiriamos pavojingoms elektros ir elektroninės įrangos atliekoms pirmiausia dėl jose montuojamų ličio jonų baterijų. Šalinimui skirtose elektroninėse cigaretėse gali likti skysčių su nikotino likučiais ir aromatais, kurie yra pavojingos ir aplinką teršiančios medžiagos.

„Vartotojai turi žinoti, kad elektroninėse cigaretėse esančio skysčio negalima išpilti į įprastą šiukšliadėžę ar plauti kriauklėje, o nereikalingos įrangos šalinti kartu su buitinėmis atliekomis. Į aplinką patekusios pavojingų ir toksiškų cheminių medžiagų turinčios atliekos teršia gamtą, nes sunkieji metalai prasiskverbia į žemę, vandenis ir kelia pavojų žmonėms bei gyvūnams“, — kalba K. Štelmokaitienė.

Netinkamas naudoti elektronines cigaretes galima šalinti į smulkiai elektronikai skirtas talpas, kurias galima rasti didesniuose prekybos centruose, arba nemokamai priduoti elektroninėmis cigaretėmis prekiaujančiose mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse ar pardavėjų prekybos vietose. Netinkamas naudojimui cigaretes galima nuvežti pavojingas atliekas tvarkančiai bendrovei ar pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles.

Daugiau informacijos, kaip elgtis su atliekomis ir kur jas atiduoti, galima rasti adresu www.atliekos.lt.

Šaltinis: „Delfi“ https://bit.ly/3nJrQmm