eei.lt

Nupūskite dulkes nuo veržliarakčių: pamažu grįžtanti „teisė taisyti“ prietaisus lietuviams gali priminti senus įgūdžius

Nuo kovo 1 d. Europos Sąjungoje (ES) įsigalioję nauji reikalavimai dėl dalies buitinės elektronikos prekių turėtų padėti gyventojams naudoti šiuos prietaisus ilgiau, o prireikus ir paties juos susitaisyti. Ilgai ekologinių aktyvistų stumta „teisė taisyti“ ateityje gali įgauti dar daugiau aktyvių formų, o lietuvius paskatinti prisiminti meistravimo įgūdžius.

Elektronikos prikimštuose buitiniuose prietaisuose atlikti sudėtingesnius pataisymus patiems darosi vis sunkiau, o praėjus dvejų metų garantiniam terminui, neretai lengviau nusipirkti naują, nes atsarginių detalių įsigyti sudėtinga ar net neįmanoma. Visgi pasaulyje galima sutikti ir kitokio požiūrio šalininkų – jie teigia, kad reikėtų grįžti prie tokio prietaisų dizaino, kad bent kai kuriais atvejais jį galėtų pasitaisyti ir minimalius įgūdžius turintis vartotojas. Šiuo metu tam trukdo ir specifiniai konstrukcijos elementai, pavyzdžiui, kai kurios detalės nebūtinai priveržiamos, o tiesiog klijuojamos. Dažnas elektronikos prekių keitimas lemia sparčiai augantį šios rūšies atliekų kiekį. Siekiant jį sumažinti, ES, regis, įsiklausė į už „teisę taisyti“ kovojančių vartotojų poreikius. Nuo kovo 1 d. įsigalioja tvarka, leisianti šiek tiek pailginti prietaisų naudojimo laiką.

<….>

15min kalbinta Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos, Gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovė Asta Pakštaitė – Marcinkienė pabrėžė, kad vietos skatinti elektronikos prietaisų gyvavimo laiką yra apsčiai. Ji pateikė Prancūzijos pavyzdį – ši šalis vartotojams nuo šių metų sausio pristatė naują „pataisomumo“ indeksą. Prancūzų pirkėjai prie produkto mato tam tikras spalvotas etiketes, kurios informuoja, kaip lengvai gaminį galima pataisyti.

„Etiketėse pateikiamas balas nuo 0 iki 10, kuris nustatomas remiantis keliais kriterijais: kiek paprastas išmontavimas, kaip paprasta gauti informaciją apie remontą, dalių prieinamumas ir taip toliau. Tuo siekiama, kad gaminių naudojimo terminas būtų kuo ilgesnis, taip sumažinant atliekas ir poveikį aplinkai. Indeksas skatina ir konkurenciją tarp gamintojų, kad jie, kurdami gaminius, atsižvelgtų į pirkėjo kišenę. Daroma prielaida, kad indeksas gali sumažinti atsarginių dalių kainas, kurios šiandien yra didelės. Todėl ir pirkėjui labiau apsimoka pirkti naują prietaisą, nes atsarginė dalis jam per brangi“, – pastebėjo A.Pakštaitė-Marcinkienė.

Daugiau apie tai – 15min.lt straipsnyje https://bit.ly/2P9uGmd